Moim hasłem na dziś jest INKLUZJA. Współpracuję z różnymi osobami, bez względu na światopogląd czy preferowane wartości. Zmierzam do współpracy opartej na wzajemnym szacunku, przyjmowaniu różnic pomiędzy ludźmi takimi - jakie są, bez ocen i osądów. Efektem takiej współpracy jest wypracowanie rozwiązań nowatorskich, biorących pod uwagę potrzeby wszystkich osób zaangażowanych. Daje to gwarancję długotrwałego porozumienia.
Witam Cię z radością. Chętnie podzielę się z Tobą moją życiową pasją.
Jestem szczęśliwą żoną i mamą czterech chłopców.Członkowie rodziny są moimi pierwszymi nauczycielami Porozumienia bez przemocy. Mąż jest moim towarzyszem i najbliższym przyjacielem. W relacji małżeńskiej uczę się równowagi pomiędzy troską o siebie, a troską o potrzeby drugiego człowieka. Dzieci dają mi niezliczone okazje do praktykowania NVC. One mają naturalny kontakt z życiem. Są "tu i teraz". Przyjmują rzeczywistość taką, jaka "jest". Ja często mam bardziej kontakt ze swoimi planami, oczekiwaniami niż z tym, co "jest". Dzieci pomagają mi wracać do tego, co "jest".
Porozumienie bez przemocy praktykuję od 2009 roku. Moją pierwszą nauczycielką i przyjaciółką wśród trenerów NVC jest Eva Rambala - bliska współpracowniczka Marshalla Rosenberga. Eva pokazała mi uzdrawiającą moc empatii. Nauczyła mnie tego, że głębokie porozumienie i satysfakcjonującą współpracę można osiągnąć bez względu na różnice w sposobie postrzegania rzeczywistości, w opiniach, poglądach czy wyznaniu.
Moją pasją są mediacje NVC. Trzykrotnie ukończyłam Intensywny kurs mediacji NVC organizowany przez AKADEMIĘ NVC (prowadzony przez min. Anię Mills, Aleksandrę Gołaszewską, Ike'a Lasatera, John'a Kinyona). Pierwsze kroki jako mediator stawiałam w Anglii w Fundacji Mediatorów Społecznych, zajmujących się konfliktami międzysąsiedzkimi oraz rodzinnymi (East Surrey Community Mediators). W Wielkiej Brytanii kontynuowałam naukę NVC z Jo McHale. Poznałam swoją przyszłą asesorkę (opiekunkę certyfikacji NVC) Ginę Lawrie, zafascynowałam się NVC Dance Floors. Gina nauczyła mnie jasnego wyrażania siebie z godnością, a dzięki NVC Dance Floors mam większą łatwość podążania za procesami NVC (np. empatia dla siebie, wyrażanie siebie, odmawianie, podejmowanie decyzji).
Aktualnie moim niekwestionowanym przewodnikiem po świeciePorozumienia bez przemocy,trenerem, z którym spędzam najwięcej czasu jest ojciec Christlin Rajendram, certyfikowany trener NVC, jezuita, przyjaciel Marshalla Rosenberga. Pomógł mi w zintegrowaniu Porozumienia bez przemocy z wiarą chrześcijańską. Jako założyciel Domu Pokoju(domu dziecka) w powojennej Sri Lance jest dla mnie źródłem inspiracji min. w moich relacjach z dziećmi.
Doświadczenie zawodowe zbierałam od 2009 roku pracując ze studentami (jako doktor psychologii rozwojowej), nauczycielami, rodzicami i dziećmi w instytucjach edukacyjnych (jako psycholog szkolny, trener grupowy), z małżonkami, partnerami biznesowymi (jako mediator) oraz z klientami indywidualnymi.
Wyobrażam sobie świat, w którym jest przestrzeń dla każdego człowieka niezależnie od poglądów, kultury, religii i miejsca zamieszkania. Świat, w którym ludzie przyjmują różnice takimi, jakimi one są i czerpią z bogactwa tej różnorodności.
Moja historia zawodowa zaczyna się w lotnictwie cywilnym, a od początku lat dziewięćdziesiątych zaczęłam zdobywać umiejętności biznesowe we własnej firmie, a po kilku latach organizowałam pracę zespołów w firmach z obszaru FMCG i gastronomii w imieniu innych właścicieli.
Od ponad dziesięciu lat pracuję jako coach oraz trenerka umiejętności biznesowych, komunikacyjnych i liderskich, a od stycznia 2018 zgłębiam koncepcję Nonviolent Communiation ucząc się od certyfikowanych trenerów. Ukończyłam między innymi dwukrotnie intensywny kurs mediacji w Akademii NVC oraz studia podyplomowe Train the Trainer w Collegium Civitas, a obecnie jestem w procesie certyfikacji w Center for Nonviolent Communication (CNVC).
Moje obszary działania to: coaching, trening umiejętności biznesowych i komunikacji empatycznej inspirowanej NVC oraz mediacje. W pracy indywidualnej i grupowej łączę różne umiejętności, biorąc za podstawę coaching i koncepcję Porozumienia bez Przemocy Marshalla B. Rosenberga.
Specjalizuję się w tworzeniu przyjaznego środowiska pracy, w którym wspólne ustalanie zasad współpracy oraz poszukiwanie rozwiązań, zamiast szukania winnego, są podstawą funkcjonowania firmy.
Zgłębiając koncepcję Nonviolent Communication zaciekawiłam się tym, jak sposób komunikacji wpływa na spostrzeganie ludzi i świata w szerokim znaczeniu. Dzisiaj praktykowanie uważności językowej, odkrywanie na nowo możliwości języka polskiego, jest moją pasją. Zauważam, jak rezygnacja ze słów, które kojarzą się z językiem militarnym (np. uzbroić się w cierpliwość, narada wojenna), wpływa na poprawę jakości kontaktu z drugim człowiekiem i na relacje.
Od czasu, gdy poznałam i zgłębiłam sposób mediacji w koncepcji NVC, przyczyniam się do tego, by ludzie poznali inny sposób prowadzenia dialogu niż szukanie winnego lub udowadnianie racji.
Wyobrażam sobie świat, w którym ludzie budują relacje oparte na wzajemnym szacunku, życzliwości i zaciekawieniu drugim człowiekiem i osiągają obopólne porozumienie.